Pravidla závodů: Skoky na lyžích nejsou jen o délce, ale především o technickém provedení skoku
Skoky na lyžích jsou disciplína, která vyžaduje velmi správné technické provedení celého skoku, hlavně odrazu a přistání, jelikož na těchto dvou částech skoku je možné ztratit velké množství bodů. Je také nutná absolutní kontrola nad celým tělem v průběhu letu. Skoky na lyžích probíhají ve čtyřech kategoriích: vysoký můstek mužů, střední můstek mužů, vysoký můstek týmů mužů, střední můstek žen.
Kvalifikace
Celkově se na Olympijské hry do Pchjongčchangu může nominovat 100 skokanů. Za jednu zemi může závodit až 5 mužů, maximálně 4 v jedné kategorii a 4 ženy. Aby mohl být sportovec na olympiádu nominován, musí získat alespoň 1 bod v Kontinentálním poháru během kvalifikačního období nebo během své kariéry alespoň jeden bod na FIS Světovém poháru nebo Grand Prix. Kvóty se udělují na základě Alokačního seznamu vytvořeném na základě výsledků dvou posledních FIS světových pohárů a Grand Prix. Všichni účastníci skoků na lyžích musí být narozeni před 1. lednem 2003.
Vybavení
Každý závodník potřebuje lyže. Lyže na skok mají maximální délku 145% výšky závodníka. Dále každý potřebuje boty, které mají za úkol držet nohu pevně, ale také umožňují náklon dopředu. Pro skok je dále potřeba speciální oblek z mikrovláken, který musí sedět přesně na tělo. Materiál je stejný pro všechny. Jeden z nejčastějších důvodů pro diskvalifikaci je použití obleku z neschváleného materiálu. Dále pak závodníci nosí rukavice, helmu a brýle.
===== Bodování =====
Bodování se využívá pouze pro bodování první části, skoku na lyžích. Pět porotců hodnotí odraz, délku skoku, kontrolu během skoku, přistání a návaznost na dojezd. Každému mohou být přičteny nebo odečteny body v závislosti na směru a síle větru. Za dokonale provedený skok může sportovec dostat až 60 bodů.
===== Individuální kategorie =====
Pro muže platí, že: první dvě kola jsou kvalifikační, ze kterých vyjde 50 atletů, kteří se dostanou do bodovaných kol. Prvních 10 sportovců ze žebříčku FIS z letošní sezóny se nemusí účastnit kvalifikačních kol a postupují rovnou do kol bodovaných. Kvalifikační kolo má dvě části, jeden na zkoušku a druhý bodovaný. Ve finálovém kole mají skokani 3 pokusy, jeden na zkoušku a dva bodované. Vítěze určí součet bodů z obou bodovaných kol.
Pro ženy platí, že všechny závodnice se účastní rovnou kola finálového. To se skládá ze tří kol, jednoho na zkoušku a dvou bodovaných. Vyhraje ta žena, která dosáhne nejvyššího součtu bodů z obou kol.
===== Soutěž družstev =====
Týmové soutěže se účastní pouze muži. V každém týmu jsou čtyři muži z jedné země. Celá soutěž je rozdělena do tří kol, jednoho na zkoušku a dvou bodovaných. V prvních dvou kolech startují všechny týmy. V kole posledním pouze 8 nejlepších týmů kola předchozího. Ve dvou bodovaných kolech jsou závodníci rozděleni do 4 skupin, v každé je jeden člen týmu. Celkové body se určují součtem bodů všech členů týmu. Celkového vítěze určí výsledek druhého kola.
===== Česká výprava na ZOH v Pchjongčchangu =====
Jak nás v rychlobruslení reprezentují pouze ženy, ve skocích na lyžích nás zase reprezentují pouze muži. Fandit budeme 5 mužům - Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Vojtěch Štursa.
Již v sobotu 10. února ve 13:35 CET můžeme sledovat finále skoků na lyžích na středním můstku. Tam však bohužel uvidíme jen Romana Koudelku a Čestmíra Kožíška**. Viktor Polášek ani Vojtěch Štursa nezvládli kvalifikaci a zařadili se tak mezi 7 nešťastníků, kteří se do finále nepodívají.
Skoky na lyžích na velkém můstku jsou naplánovány o týden později na sobotu 17. února ve 13:30 CET.
Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)
Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 1.50
Nejlepší: 2 | Nejhorší: 1
Dále čtěte:
Získat skvělý výsledek na vrcholových akcích je sen každého sportovce. Jsou ale i ti, kteří nezapomínají, co je fair-play. Gesto fair play jsme viděli například u Darji Domrachevy ve stíhacím závodě...
celý článekZískat skvělý výsledek na vrcholových akcích je sen každého sportovce. Jsou ale...
celý článekProjekt Česká snowboardová škola (ČSŠ) vznikl před dvěma lety a jedná se o propojení několika organizací. Jejími zakladateli jsou snowboardový srdcař Šimon Svoboda a král ve stavbě snowparků Michal...
celý článekProjekt Česká snowboardová škola (ČSŠ) vznikl před dvěma lety a jedná se o...
celý článek