Budete je na rukou nosit!
Rukavice bývají při výběru lyžařské výzbroje opomíjenou položkou. Pozornosti se jim dostává až na svahu, kdy po hodině lyžování zjistíme, že jsou navlhlé a umrzají nám v nich ruce. Jak vybrat správné rukavice, abychom nic takového nemuseli zažít?
Jsou dvě a snadno se ztrácejí. Rychle si pak ověříme, jak jsou rukavice důležité: nejenže udržují ruce v suchu a teple, ale také je chrání v případě pádu a starají se o dobrý úchop lyžařských hůlek (a tedy o stabilitu při lyžování). Musí být prodyšné (odvádět vlhkost) a zároveň voděodolné a rychleschnoucí.
Na trhu jsou dnes lyžařské rukavice pro všechny věkové kategorie a v různých velikostech. Co se týče střihu, můžete vybírat mezi prstovými rukavicemi a palčáky, avšak k mání jsou i modely, jež kombinují přednosti obou. Jsou to palčáky, které uvnitř skrývají tenké prstové rukavice, takže můžete vyndat ruku z vnější rukavice, aniž byste riskovali omrzliny. Rukavice se dělí také podle svého určení – trochu jiné jsou pro závodníky, všestranné lyžaře a freeridery.
Flís je sice příjemný, ale to nestačí
Moderní lyžařské rukavice se sice stále podobají těm klasickým zimním, ale jsou podstatně funkčnější a liší se materiály i zpracováním. A mnohé modely se pyšní různými vychytávkami, jako například funkcí touchscreen (speciální úprava konečků prstů rukavic k ovládání displejů dotykových telefonů) nebo klínkem z mikrovlákna (k otírání lyžařských brýlí). Nicméně hlavním úkolem lyžařských rukavic stále zůstává ochrana rukou, jež díky funkčním materiálům ruce zůstávají v teple a v suchu.
Dlužno dodat, že ne všichni výrobci vždy sahají po funkčních materiálech. Flísové rukavice, jež jsou rovněž inzerované jako lyžařské, jsou příjemné, pohodlné, rychle schnou a je v nich teplo. Bohužel však nejsou příliš pevné a co je horší, flís se nedokáže vypořádat s vlhkostí, jako to umějí funkční materiály, takže vám brzy začnou ruce mrznout. Flís je v případě rukavic vhodný jen jako doplňkový materiál.
Teplo na baterky
V posledních letech dělají výrobci všechno pro to, aby maximálně zlepšili tepelné vlastnosti rukavic. Hitem se staly integrované topné systémy, jež díky ultralehké dobíjející baterii (o hmotnosti maximálně 40 gramů) dokážou zajistit v rukavicích příjemné teplo až po dobu dvanácti hodin.
Baterie se obvykle schovávají v manžetách a topná tělíska bývají integrovaná do ostění rukavic, přičemž drátky vedou ze hřbetu ruky do prstů rukavice. U některých modelů si dokonce můžete tlačítkem sami nastavit požadovanou teplotu. Tepla musí být v rukavici tak akorát, jakmile je ho moc, ruce se začnou potit.
Husí peří je stále in
Ale vraťme se zpět k izolačním materiálům. Osvědčené a spolehlivé jsou Thinsulate nebo Primaloft, stejně jako vložky s aluminiem či reflektivní krycí vrstvy. Vrstvení fólií lze přirovnat k fungování záchranářské deky, kde svrchní aluminiová vrstva (u rukavic umístěná na hřbetu ruky) zajišťuje, že teplo neuteče ven, ale zůstane uvnitř. Někteří výrobci pro zlepšení tepelných vlastností rukavic dokonce používají vodoodpudivé husí prachové peří.
Vyberte si rukavice podle svého gusta
pro freeridery
Vyplatí se investovat do těch s vodotěsnou membránou a pevnými kevlarovými švy. Užitečný prvek přitom představují neoprenové manžety, které brání proniknutí sněhu, a záchytné řemínky, jež vám nedovolí rukavice ztratit.
K favoritům na trhu patří modely s EVA pěnovým polstrováním a ochranou proti nárazu. A zajímavým tipem jsou rovněž rukavice z kvalitní kozinky a pružného materiálu 4 way stretch, jež nabízejí vynikující ochranu proti povětrnostním vlivům a skvělý úchop hole.
Blizzard Viva Carver
pro snowboardisty a freestyle
U těchto rukavic je vzhledem k ochraně jezdců zásadní pevnost a odolnost. Na jejich výrobu se hodí materiály jako kevlar, Grip-tex a elastické tkaniny. Do prostoru dlaně výrobci zapracovávají keramické potisky, jež mají chránit ruce před poraněním ostrou hranou. Rukavice bývají opatřeny tvarovanými prsty a ochranným polstrováním prstů a hřbetu ruky. Do povinné výbavy otěru- a oděruvzdorné lemování.
Vynikající ochranu zápěstí poskytují systémy Biomex Protection a Ortho-Tec-Dual-Protection, který stabilizuje zápěstí na dvou stranách.
Level Clicker
pro all-mountain lyžaře
Tento typ rukavic je univerzálně použitelný, a proto se hodí na sjezdovku i do terénu. Rukavice bývají vyrobeny z nepromokavých materiálů, odolných proti větru a také velmi pružných, aby umožnily maximální volnost pohybu.
V horní části jsou rukavice často vypolstrované – více na vnější než na vnitřní straně, kde je prostor pro pevné držení lyžařské hůlky. Obvykle přiléhají k zápěstí, aby bylo možné je pohodlně zastrčit pod rukáv bundy. Některé modely jsou opatřeny druhou manžetou bez podšívky, abyste je mohli snadno přetáhnout přes rukáv bundy a utáhnout šňůrkou.
pro závodníky
Závodní lyžařské rukavice mívají provedení odpovídající jejich účelu. Nápadné je především výrazné prohnutí precamber. U kloubů pak rukavice disponují speciálními chrániči, dlaně jsou slabě polstrované. Lyžařské rukavice z této kategorie mají vynikající grip, díky kterému lze dobře uchopit hůlku a bezpečně ji udržet i ve vysoké rychlosti. Lyžařskou hůl s rukavicí pevně spojuje například systém Trigger, jímž disponují některé modely rukavic Leki. Jde o to navléct poutko rukavice na speciální trn hole.
Závodní lyžařské rukavice mají poměrně krátké manžety, takže je můžete snadno zastrčit do rukávu bundy nebo přetáhnout přes něj.
Leki Scout S
Malé ani velké, raději akorát
Aby rukavice plnily svou funkci, nesmí být velké ani malé. Pokud v nich máte ruce jako Mickey Mouse, při zamávání vám sklouzávají a na dlani tvoří při sebemenším pokrčení prstů záhyby, určitě vyzkoušejte si menší číslo. Ale ne zas tak malé, aby vás tlačily nebo omezovaly pohyb prstů.
Jak už bylo řečeno, nejen nevhodně vybrané lyže či boty dokážou pořádně znepříjemnit lyžování. Proto si v obchodě dejte na čas a pořádně rukavice vyzkoušejte. Při lyžování budou vaše ruce spokojené jako v horkém létě.
Rukavice v hrobce i v jídelně
Jako ochrana proti prochladnutí rukou fungují rukavice už dlouhá tisíciletí, přičemž vůbec první písemnou zmínku z doby někdy před 3000 lety najdeme ve čtvrté kapitole Knihy Ruth. Objev vědce Howarda Cartera však dokazuje, že již ve starém Egyptě měly rukavice své pevné místo ve společnosti – tento britský egyptolog našel v hrobě legendárního Tutanchamóna hned 27 párů kožených rukavic. První rukavice měly tvar vaku a teprve mnohem později se objevila oddělená část pro palec. Také se do období středověku používaly nejen jako ochrana proti zimě, ale také k pojídání horkého jídla. Součástí sportovní výbavy se staly až někdy v 19. století, kdy s sebou rozvoj sportu nesl i potřebu speciálního oblečení. U většiny zimních sportů se totiž používal jen lehce uzpůsobený běžný módní oděv.
Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)
Dále čtěte:
Olympijské hry v Korei se blíží. Sportovci z celého světa poměří své síly. Původ těchto her nalezneme už v Antice. Pojďme se tedy podívat na pár zajímavých faktů z historie her, na které se...
celý článekOlympijské hry v Korei se blíží. Sportovci z celého světa poměří své síly....
celý článekKdyž jsme ráno o půl 8 nasedali do auta, přemýšlela jsem, jestli jsem optimista nebo jenom naivní, když věřím předpovědím počasí. Slibují-li slunečné dny, je zataženo a ještě není večer, budu...
celý článekKdyž jsme ráno o půl 8 nasedali do auta, přemýšlela jsem, jestli jsem optimista...
celý článek